میزبانی جام ملتهای آسیا در دو قطب گردشگری امارات

میزبانی جام ملتهای آسیا در امارات رقابتی جدی برای جذب گردشگر بین دو قطب گردشگری این کشور یعنی ابوظبی و دبی ایجاد کرده است. در حالی که این دو شهر در تلاشند در روند میزبانی این کشور از جام ملتهای آسیا ۲۰۱۹ بیشترین سود اقتصادی را داشته باشند، به نظر می‌رسد سهمابوظبی بسیار بیشتر از دبی باشد.

استادیوم ‌های مهم در این جام به بخش ابوظبی مربوط می‌ شوند و دبی تنها نقشی که توانسته در این میان ایفا کند، پشتیبانی از این میزبانی بوده است. بر همین اساس شیوخ مستقر در ابوظبی معتقدند این منطقه بسیار بیشتر از دبی برای میزبانی پرهزینه زحمت کشیده و اکنون باید سهم قابل توجهی از هتل‌ ها، ورودی شهرک ‌های علمی و تفریحی و رستوران ‌های زنجیره‌ ای را به خود اختصاص بدهد.

این کشور تنها به واسطه میزبانی جام ملتهای آسیا موفق شده بیش از ۳۰ قرارداد بین المللی با حامیان مالی بزرگ آسیایی و اروپایی منعقد کند که در این میان البته سهم روسیه نیز چشمگیر است و گازپروم (شرکت نفت و گاز روسی) مبلغ ۸۰۰ هزار دلار برای پخش تیزرهای تبلیغاتی از شبکه‌های خصوصی امارات و تبلیغات دور زمین در مرحله گروهی، پرداخت کرده است.

طبق گزارشات، پیش‌بینی شده که حداقل ۵۰۰ هزار نفر از هتل‌ های لوکس و نسبتا گران شهر ابوظبی استقبال کرده و در این بخش هزینه کنند، هرچند بیشتر این هتل ‌ها اتاق ‌های خود را به صورت رزرو با پرداخت قبلی اعلام کرده‌اند و سود خالصی از همین بخش کوچک نصیب مالکان و تجار این حوزه خواهد شد. هم زمان با جام ملتهای آسیا حداقل چهار نمایشگاه بین ‌المللی در حوزه های مختلف نظیر برق و قدرت، رباتیک، ساختمان و صوتی و تصویری نیز برگزار می‌شود که میهمانان زیادی را به این بهانه، به شهر ابوظبی و دبی جذب می کند.

امارات به بهانه این میزبانی همکاری مهمی نیز با عربستان سعودی، شریک اقتصادی و سیاسی خود، داشته است. در همین راستا شهروندان سعودی با تخفیف ویژه از هتل‌ های ابوظبی استفاده می‌ کنند. همچنین بسیاری از شرکت‌ های مسافرتی عربستان که در کشور امارات نیز شعبه فعال دارند، در جریان جام ملت‌ های آسیا اقدام به خرید و فروش بلیت کرده و این موضوع را به راحتی از انحصار کنفدراسیون فوتبال آسیا و فدراسیون فوتبال امارات خارج کرده‌ اند. کنفدراسیون فوتبال آسیا نیز در این میان سهم خود را می برد؛ شیوخ اماراتی که در این حوزه حسابی با تجربه هستند و خوب می‌دانند باید در چنین مواقعی رضایت مقامات کنفدراسیون فوتبال آسیا را نیز جلب کنند. موضوع بسیار مهم برای امارات به بهانه جام ملتهای آسیا، موضوع برندینگ و هویت‌ سازی سمعی‌ و بصری است. آنها حتی رقم بالایی را برای برگزاری مراسم افتتاحیه هزینه کردند تا همانطور که این روزها در عرصه گردشگری می درخشند حسابی پر زرق و برق جلوه کنند. امارات کشوری است که هرگز این فرصت‌ های طلایی را برای برقراری ارتباط با دنیای خارج از خود از دست نمی‌ دهد.